státní správa a vývoj IS vlastními silami rubrika: Programování: Jiné

3 GrandBlond
položil/-a 21.8.2014

Zdravím,
omlouvám se za delší text, kdyžtak můžete skočit rovnou na dotazy na konci :)
Měl bych pár dotazů ohledně vývoje informačních systémů a zajímal by mě váš názor popř. zkušenosti. Pracuji na na úřadě, který se zabývá evropskými dotacemi. Za vývoj informačních systémů platíme řekněme menší desítky miliónů ročně. U dotací se neustále mění různé směrnice a metodiky, čili je nutné IS tomu stále přizpůsobovat. Zkušenosti s dodavateli jsou také spíše horší, než-li lepší. Vývoj z naší strany pořádně nikdo neřídí, analytik/projekt manager u nás chybí, nebo jeho schopnosti nejsou moc dobré. Většina vývoje je v Javě, zdrojáky nemáme pod kontrolou, s každou maličkostí se musíme obrátit na dodavatele a pak čekat. Napsat výběrové řízení není jednoduché, pak se někdo z uchazečů odvolá na ÚOHS a musíte čekat několik měsíců na rozhodnutí, ale vy IS potřebujete nutně k práci. Byl jsem postaven před problém, kdy zhruba 60 lidí nemohlo pořádně vykonávat svou práci a tak jsem navrhl, že bych zkusil něco napsat (nejsem programátor, ale správce serverů). Vedení mě podpořilo, zhruba po měsíci jsme spustili pilotní ostrý provoz se základní funkcionalitou. Pár měsíců zabere ještě další vývoj, v rámci něhož se budou přidávat nové funkce (např. napojení na spisovou službu přes její API) a přizpůsobovat systém požadavkům uživatelů a směrnic. Pro představu jedná se o formulář, který musí pracovník zkontrolovat (různé typy kontrol - formální, specifická, kontrola 4 očí atd.), evidovat komunikaci s žadatelem, nějaké checklisty atd. a tento formulář protáhnout určitým workflow. Napsal jsem to v PHP (framework Laravel,jQuery), data v Oracle.

A nyní mé dotazy:
1) Myslíte, že je vhodné psát IS v PHP (pro a proti), popř. co byste doporučili (počet uživatelů max. 500).
2) Je reálné sehnat programátory a analytika, kteří "něco" umí a budou schopni alespoň "trochu rozumně" takovéto věci navrhnout a napsat za řekněme 30k čistého/měsíc? Proto bych to asi i viděl na to PHP, vývoj bude levnější, než v Javě apod.
3) Myslíte si, že je to obecně dobrý nápad? Říkám si, proč to takto nedělají i jinde ve státní správě, asi tam bude nějaký háček. Myslíte, že to je jen o platu?
4) V jakých relacích by se plat měl pohybovat (čistého, v Praze)

Předem děkuji za názory

Komentáře

  • messa : Nešlo by popisované problémy řešit přidáním příslušných požadavků do smlouvy? Jestli zdrojáky nejsou vaše, tak si neplatíte vývoj, ale pronájem. Bylo by někde možné vidět specifikaci toho nebo podobného informačního systému? 22.8.2014
  • tomas.fejfar : Pokud teď nikdo projekt neřídí, tak se to nezlepší, pokud si ho budete vyvíjet sami. Bude to spíš horší ;) 22.8.2014
odkaz
8 rmaslo
odpověděl/-a 23.9.2014

Zdravím,
na začátek bych Vám chtěl říci, že jste vůbec nepochopil fungování státní správy, což je obrovská pochvala! Váš plat asi nebude úplně závratný přesto jste udělal následující "managerské chyby":

  1. Jako správce serverů jste si problém, že 60 lidí nemá co dělat vzal za svůj. I když to určitě primárně nebyl Váš problém, ale problém jejich vedoucích.
  2. Prozradil jste, že ve své pracovní době máte obrovské časové rezervy.
  3. Vzal jste si dobrovolně a určitě né moc placeně dlouhodobou zodpovědnost za vývoj IS. Pokud se to povede, dostanete (možná) na prémiích pár tisíc, pokud ne - tak jste ve velkém problému.

Tímto bych Vám jako občan chtěl poděkovat protože takto se běžně státní správa opravdu nechová.

A toto je částečná i odpověď na bod 3. "Proč se to tak normálně nedělá". Protože správci sítí za toto nejsou placeni. Jestli to je dobrý nápad? Z hlediska Vašeho kariérního postupu a nahlížení ostatních spolupracovníků je to nápad velice riskantní, který Vám na jednu stranu může "vynést slávu za vyřešení krizové situace", ale nebo taky pěkně zatopit - dodavatelská firma třeba není moc ochotné protože musí dávat někomu provizi za tyto zakázky, někdo tuto krizi schválně vyvolal aby byla dodavatelská firma změněna, někdo se bude bát že ho přeskočíte při povyšování atd...
Pokud máte opravdu podporu vedení (a není to jen předstírané s tím, že někdo nad Vaším chováním skřípe zubama) tak se mi to v našem státě zdá skoro jako zázrak.
Obecně bych Vám pro pochopení toho jak funguje státní sféra (kdysi jsem jako technický typ také nechápal, že je potřeba se o něco podobného zajímat) doporučil třeba knihu "D-Fens: Zmrdi, vohnouti a my", kde je to vysvětleno jasným technickým jazykem.


Osobně mám za sebou vývoj menšího IS pro nemocnici (to se státní správě asi dost podobá) jako zaměstnanec na 1 roční pracovní poměr (vpodstatě doba určitá) - podobně nestandardním způsobem. Prostě někomu se 5M (vysoutěžená cena) za IS zdálo moc (protože to měl platit z rozpočtu vlastního oddělení) a radši si mě na rok najal. Organizace určitě neprodělala, ale on měl podle mě na konci docela bobky - začalo se asi o 3 měsíce později a skončilo se klasicky taky o 3 měsíce později kdy já to dodělal jenom na čestný slovo (po výpovědi, bez jakékoliv smlouvy).

Odpovědi:

  1. PHP není problém - to je jen základní jazyk. Důležité je si vybrat FW vhodný na tvorbu IS nikoliv FW na vývoj webů.
  2. Pokud to má za něco stát tak 30k/měs je málo. Jde to vyřešit třeba tím, že programátor bude větší část doby "pracovat z domova". Tj. ve skutečnosti bude pracovat pracovat na ten HPP o dost méně než 8 hod.
  3. Proč se to obecně nedělá? Pokud se udělá "výběrové řízení" a všechny ty tanečky okolo a přesto to zkrachuje tak nikdo za nic nemůže protože "vše bylo podle směrnic ze shora". Pokud se najme zaměstnanec na konkrétní práci (nebo to dokonce slíbíte udělat sám) a ono se to nepovede tak z toho má jeho vedoucí (nebo vy osobně) problém.
  4. Plat bude takový jaký tabulky dají, s tím se toho podle mě moc nedá dělat. Ale práce bude odvedeno přiměřeně k platu - odhad 1/2 pracovní doby. Což je ve státní správě (pls. neurazte se - pro Vás to neplatí) spíše nadprůměr. Samozřejmě kromě "práce z domova" lze plat na normální úroveň dorovnat třeba placenými kursy jazyků, IT atd...

Mě osobně jako typickému OSVČ (zkušený programátor - přes 20 let praxe), být za těchto podmínek na rok zaměstnán nijak nevadilo.
Spíš mám trochu strach o Vás abyste si nějak zbytečně nenatloukl.

Komentáře

  • siq : Super odpoved. 23.9.2014
  • rs : Důležité je si vybrat FW vhodný na tvorbu IS nikoliv FW na vývoj webů. Toto mne zaujalo muzete naky doporucit? Mam prave dost zkusenosti se Zendem, Symfony, Nette ale prijde mi ze jsou porad relativne nizko urovnove. Napisu si model a nasledne musim psat formulare.. ty pak rendrovat. Pral bych si najit FW kde bych psal pouze modelovou vrstvu a standardni formulare / view by to generovalo za mne. Samozrejmne chapu ze sem tam je potreba naky formular customizovat ale 90% formularu jsou jednoduchym pohledem na data a daji se vygenerovat z rozumne oanotovaneho modelu. Neco takoveho uz jsem si napsal pro sebe ale nerad bych znovy vynalezal kolo. Dekuji 23.9.2014
  • siq : Mal som v Nette napisanu triedu, ktora dokazala vygenerovat formular z DB modelu pomerne jednoducho. Ako pises, fungovalo to cca na 90% pripadov. Mal som to napisane a odladene behom dvoch pracovnych dni, nie je to nic zlozite. V druhej faze som potom formulare generoval z custom textaku, pokial som napriklad potreboval aby v jednom forme boli data z viacerych tabuliek a ciselniky, to mi trvalo cca dalsi den a riesilo to dalsich 9% pripadov. Usetrilo mi to kopu prace, zial ale neviem o nejakom out of the box rieseni pre PHP. 23.9.2014
  • Kit : Na generování formulářů používám XSLT. 23.9.2014
  • rmaslo : Také jsme si udělal svůj .... je to asi 5 let a stále vylepšuji. Není to generátor jak to udělali někteří, ale spíše konfigurátor. Ve smyslu, že to co není zadáno v konfiguraci gridu/editu atd... tak se to tahá z db (samozřejmě cache) ve smyslu typů polí, délek, atd. Pole vědí kam do db patří takže není potřeba psát explicitní Save do modelu a spousta dalších vlastností. Styl definice zápisu stránky je hodně podobný Sencha JS (která mi přijde jako zástupce FW na webové IS), ale já generování stránky dělám na straně serveru. 25.9.2014

Pro zobrazení všech 18 odpovědí se prosím přihlaste:

Rychlé přihlášení přes sociální sítě:

Nebo se přihlaste jménem a heslem:

Zadejte prosím svou e-mailovou adresu.
Zadejte své heslo.