Stav jazyka Dart v roce 2016 rubrika: Programování: JavaScript

4 TomasHroch
položil/-a 21.10.2016

Ahoj, rád bych se zeptal na zkušenosti a názor na jazyk Dart v současné době.

Před pár lety, kdy vyšel, mne neoslovil vůbec, nicméně nyní jsem dostal zajímavý podnět na vývoj frontendu a právě v tomto jazyce.
Trochu jsem pochytil, že je tu i jakási propojka s AngularJS 2 (upřímně jsem si zatím moc nenačetl více, v jaké rovině se vlastně pohybujeme) a že k němu Google tíhne více než k Ang2.
Zároveň (a to mne kdyžtak opravte) by v tom měl jít řešit i backend (ala node.js = one language for all).

Moje otázka směřuje k tomu, jestli s ním máte někdo zkušenosti, popř. nějaký validní argument proč do něj jít či naopak? Vyplatí-li se to i právě z hlediska možnosti stejného jazyka na backendu a frontendu?

Díky za názory.

odkaz
2 TomMarius
odpověděl/-a 21.10.2016

Dart je sice teoreticky krasna vec, ale, bohuzel, absolutne se neuchytil. S prichodem WebAssembly to mozna bude vicemene jedno, ale dokud clovek musi pouzivat na browseru JavaScript, drzel bych se toho + pripadne TypeScriptu (ktery s JavaScriptem 100% spolupracuje, protoze je jen "nadstavba"). Mit k dispozici nevjetsi komunitu na Githubu za posledni dva roky (a tim padem neuveritelne mnozstvi dostupnych knihoven, resenych problemu a zkusenych lidi odpovidajicich na StackOverflow) je casto vyhodnejsi, nez mit lepsi jazyk.

Mit stejny jazyk na frontendu a backendu je skvela vec, a pokud zaroven sdilite vetsinu zdrojoveho kodu (a jen kompilujete JS soubory z ruznych entrypointu), produktivita vzroste o stovky procent. S tim, jak poroste podpora ES2015, budou vznikat lepsi a lepsi knihovny (diky dekoratorum, Proxy, Promise, async/await apod.), takze neco ted je sice trosku "hack" (typicky ORM pro Node), ale to se casem (a podporou) zlepsi.

Komentáře

  • xxar3s : Osobne som fanusik MS technologii ale Typescript je zalezitost, ktorej som nikdy neprisiel na chut, to typovanie mi nevyhovuje js je dynamicky jazyk a TS ide proti jeho filozofii. Pouzival som ho niekolko mesiacov nakoniec som presiel na Babel a s tym som plne spokojny. 26.10.2016
  • kohven : Typescript je transpiler s prakticky úplnou zpětnou kompatibilitou s js. Takže dynmaičnost js je tam pořád, akorát nenutí používat dynamické typování. Což mi vyhovuje, protože na mixed typy jsem si stejně nikdy nezvykl. :) 26.10.2016
  • TomMarius : @xxar3s Nemyslim si, ze by TypeScript sel proti filozofii JavaScriptu, naopak, skvele ji doplnuje. Mit "bordel v typech" neni filozofie, ale proste bordel, at uz ve staticky nebo dynamicky typovanych jazycich. Diky kombinaci typovani TypeScriptu a dynamicnosti JavaScriptu vznika uzasne flexibilni nastroj se silnym metaprogrammingem, ktery je radost pouzivat - netrpi prilisnou restriktivnosti beznych staticky typovanych jazyku, ale pritom umoznuje statickou analyzu a build-time kontrolu. 29.10.2016

Pro zobrazení všech 6 odpovědí se prosím přihlaste:

Rychlé přihlášení přes sociální sítě:

Nebo se přihlaste jménem a heslem:

Zadejte prosím svou e-mailovou adresu.
Zadejte své heslo.