Důvody pro odchod z IT firmy rubrika: Programování: Jiné

Anonym
položil/-a 14.1.2013

Ahoj.

Co (by) bylo důvodem pro váš odchod z IT firmy? Zajímají mě především nefinanční důvody. Chystám blogpost. Díky.

odkaz
Anonym
odpověděl/-a 15.1.2013
 
upravil/-a 15.1.2013

Nedávno jsem psal na blog článek, kde jsem se také zmiňoval o tom, jak a proč jsem odcházel ze dvou zaměstnání: http://weblog.ronnieweb.net/2012/12/o-tj-holowaychukovi-jeho-programator....

Poznal jsem dva typy programátorů.

Jedni berou práci jako rutinu, mají rádi jistotu, o novinky se třeba zajímají, ale nepotřebují je hned zavádět. Takový typ programátorů se hodí pro klasickou práci, klientské aplikace, neustále práce s formuláři ap. Pokud je firma tvořená jen jimi, zastarává a vznikne-li třeba požadavek na implementaci něčeho, kde je potřeba něco nastudovat, tak to zpravidla nedopadá dobře. Fluktuace je minimální.

Druzí mají programování i jako koníček pro volný čas, zajímají se o novinky, zkoušejí nové věci, potřebují hodně volnosti, každodenní práce od 8 do 16 není pro ně. Jejich nevýhoda je v tom, že pokud dělají dlouhodobě jen klasické, rutinní aplikace, tak přichází frustrace a po čase odejdou. Jejich výhoda je naopak v tom, že přichází s novými technologiemi, které mohou z dlouhodobého hlediska posunout firmu mnohem dále a budou se snažit používat co nejmodernější technologie. Fluktuace je vyšší.

Oba typy zaměstnanců je potřeba jednoznačně identifikovat a tak k ním i přistupovat, chce-li je zaměstnavatel na pozici udržet.

Jsem druhý typ programátora.

Poprvé jsem odcházel z firmy kvůli toho, že jsem měl kolem sebe jen první zmíněný typ lidí, vše bylo zastaralé a práce mě nebavila. Byla chyba managementu, že mi nedali větší prostor, když jsem se snažil neustále přicházet s nápady. Do té firmy jsem nezapadl.

Podruhé to bylo jinak. Od managementu jsem dostal mnoho prostoru, který jsem využil. Konkrétně šlo o shopio.cz, jehož vývoj mě děsně bavil a trávil jsem tím i mnoho volného času. Nicméně poslední cca tři roky jsem trávil drtivou většinu času úpravami formulářů a různými stereotypními drobnostmi a prostě mě to přestalo bavit a potřeboval jsem po 5 letech změnu.

Z výše uvedených příspěvků je vidět, že je to téměř u všech stejné. Stereotyp, málo inovací, nechuť k novinkám z managementu, zbytečná byrokracie. Málokdy jde o peníze.

Komentáře

  • Anonym : Plně s Vámi souhlasím, přihodilo se mi něco podobného a teď jsem dostal mnoho prostoru a je to jiné. Jsem také druhý typ programátora, který sice nemá problém odpracovat 8 hodin, ale ne v kuse. Pokud někdo tlačí na pilu jsem schopen dát 12 v kuse, ale pak musí pochopit, že následující 2 dny budu méně efektivní. 23.5.2013

Pro zobrazení všech 18 odpovědí se prosím přihlaste:

Rychlé přihlášení přes sociální sítě:

Nebo se přihlaste jménem a heslem:

Zadejte prosím svou e-mailovou adresu.
Zadejte své heslo.