Kariérní rada rubrika: Folklór

1 rogue
položil/-a 23.7.2017

Ahoj,

rád bych vás požádal o kariérní radu, protože mám v poslední době pocit, že potřebuju změnu.

Současná situace:

 • dělám full stack web vývoj a nárazově iOS vývoj,
 • zkušenosti zhruba 8 let, 5 let práce v současné firmě (ze standard developera na lead developera)
 • ve firmě je zastaralý web dev stack (Backend - PHP 5.x, Zend, Doctrine, MySQL; Frontend - html, css, sass, jQuery) a není bohužel možné ho skokově vylepšit (asi ani postupně vzhledem k typům projektů), žádný projekt nezačínáme na “zelené louce”, hodně projektů ve fázi, kdy se spíše businessově testují, tzn. "nejsou prostředky pro přechod na nové technologie”
 • platové ohodnocení 45-50k v Praze, hodinově, OSVČ, malá firma

Problémy, které mi plynou ze současné situace:

 • přijdu si zaseknutý na místě bez vidiny zlepšení (myšleno např. jiné projekty, finanční zlepšení, posun k aktuálním technologiím, ...)
 • vzhledem k povaze lead pozice u nás toho dělám tolik, že se ve výsledku nestíhám věnovat pořádně ničemu (projektům, technologiím, lidem v týmu)
 • netržní cena práce (vzhledem k tomu, kde se pohybují současné nabídky práce na kariérních portálech nebo přes CoolPeople)
 • odklon od učení se a nasazování nových technologií (což považuju v našem oboru za zásadní problém)
 • furt to samé dokola (myšleno ve smyslu - start kariéry a 5 let v jedné firmě vede ke stereotypu), už se mi obtížněji hledá smysl v jednotlivých projektech

Priority:

 • smysl mé práce a projektů, na kterých dělám,
 • pohodová firemní atmosféra a kultura podporující/umožňující např. nárazový nomad remote (zhruba 4-6 týdnů v roce),
 • finanční stránka s možností růstu spolu s firmou,
 • aktuální technologie - nemám problém se naučit prakticky cokoliv, co by bylo potřeba a co by dávalo smysl

Potřeboval bych poradit:
1) Jaký je váš názor na tuhle situaci? Co byste dělali?
2) Měnili byste firmu?
3) Kdybyste vybírali novou firmu, tak firmu klasičtějšího směru nebo startup? Popř. časově omezené kontrakty?
4) Směrem k jakým technologiím byste se upínali? V současnosti “mám rozdělané” Symfony a React (obecně frontendový JS).

Všem děkuji za případné rady a komentáře.

Komentáře

 • honzik1 : Můžu doporučit zkusit štěstí u nás :) Jsme pořád relativně malá firma (do 50ti lidí) s pohodovým pracovním prostředím a s pobočkami v Praze, Brně, Strakonicích, Písku a Vimperku. Sháníme i šikovné webaře (používáme různé technologie, ale aktuálně se nám už několika projekty osvědčil React s dev stackem na nodejs, finálně s JavaEE backendem na WildFly). Děláme si radost s dobře rozjetým Continous Integration prostředím a snažíme se dále posouvat k moderním technologiím, které nám ušetří práci (a hračičky zabaví). Primárně řešíme SW na míru pro zdravotní pojišťovny a kapitálový trh, ale vyskytují se různé zakázky. Dělám tu 8let a pořád (co půl roku) je něco nového :) www . styrax . cz 11.8.2017
odkaz
13 Vašek Ch.
odpověděl/-a 5.8.2017

Domnívám se, že to cítíš správně. Je lidsky přirozené mít trochu obavy se vzdát známého a zaběhnutého, a udělat krok směrem prakticky do neznáma a zaměstnání změnit (což je obecně větší zásah do života), ale z toho, co píšeš, to vypadá, že máš vše v hlavě srovnané a že víš, co chceš; takže bych se nebál. Pravděpodobně se na dalším místě budeš cítit po mnoha stránkách naplněnější.

Pár pointů:
ad lead pozice a nestíhání) Pokud seš lead a skutečně nestíháš, možná byste měli tým rozdělit na dva, abys svůj rajon po všech stránkách zvládal (jak píšeš -- projekty, technologie, lidi především). Měl bys být schopný detekovat, že to nezvládáš, a že je třeba část agendy delegovat jinam, aby se nic nezanedbávalo. Tím nezvládáním nemyslím, že bys byl neschopný ty, ale to, že je toho moc a nezvládl by to ani pánbůh.

ad CoolPeople) Jo, tyhle nabídky dostáváme všichni, ale reálně jsem slyšel, že když nabízejí 130k měsíčně, budou se snažit to stlačit na 70k, a to ještě v případě, že seš fakt dobrý. Osobní zkušenosti nemám. Dobře to zní, ale na normálním projektu takové peníze dlouhodobě podle mě nedostaneš.

ad Symfony + React) Za mě osobně super. Pro full stack vývojáře podle mě nejlepší dvojka, ale jinde by ti možná řekli něco jiného. Časem ale bude docházet (jako ve všem) k užší a užší specializaci, takže se nejspíš bude potřeba přiklonit na frontendovější nebo backednovější část, aby člověk alespoň jedno z toho dělal pořádně.

ad klasická firma nebo startup) Jde o tvou povahu. Mne by absolutně nebavilo dostávat zadání, projekt naimplementovat a pak s ním ztratit kontakt. Naopak mi vyhovuje stratupovský drajv, možnost do všeho vidět, implementovat věci, o nichž vím, že jsou nejpotřebnější, vidět jejich dopad a mít hned zpětnou vazbu, jak moc má práce firmě pomohla, či jak moc jsem cosi zkonil :-).

Gl.

Komentáře

 • rogue : Díky moc za reakci. První odstavec dost přesně shrnuje, jak to mám a čeho bych chtěl dosáhnout. ad lead a nestíhání) Více týmů jsme zkoušeli, nedopadlo to úplně nejlépe, v týmu docela chybí lidi, kteří by měli vůdčí přístup. Projekty pak neměly opdovídající kvalitu. ad CoolPeople) Podobnou zkušenost mám aktuálně taky, i s velmi podobnými čísly. Každopádně to je vždy na té koncové firmě, která takhle vystavuje "lákadla" a získává kontakty na lidi a zve je na pohovory. CP za to nemůžou, co vím. ad technologie) Nakonec jsem se začal naplno věnovat Reactu a vypadá to, že v něm budu mít i full time uplatnění a PHP dám na chvíli pokoj :). ad klasická firma vs. startup) Já si myslím, že jsem v tomhle zvolil kompromis. Vybíral jsem si spíše větší firmy s vlastním produktem, které mají několik systémů nebo portálů, které udržují, rozvíjejí, modernizují. Doufám, že tak budu mít neustále kontat s projektem a že si budeme určovat priority toho, co zrovna budeme dělat (samozřejmě spolu s managementem). Chci na chvíli prostě pokoj od nepřipravených projektů a rádoby startup nápadů, které fakt někdy nedávají absolutně smysl. Ještě jednou díky :) 7.8.2017
 • Vašek Ch. : Nechtěl jsem tady dělat úplně reklamu, ale když může Michal: https://www.startupjobs.cz/nabidka/8204/frontend-vyvojar-symfony-react-r... ;-) 8.8.2017
 • rogue : Super, díky moc, na pozici se podívám :) 15.8.2017

Pro zobrazení všech 8 odpovědí se prosím přihlaste:

Rychlé přihlášení přes sociální sítě:

Nebo se přihlaste jménem a heslem:

Zadejte prosím svou e-mailovou adresu.
Zadejte své heslo.