Výhradní licence k software rubrika: Folklór

2 Petr15
položil/-a 19.4. 18:14

Ahoj,

když jako fyzická osoba vytvořím program na základě smlouvě o dílo a poskytnu objednateli výhradní licenci, můžu použít části kódu pro jiný projekt pro jiného objednatele?

Nejedná se mi o zdrojový kód jako celek, ale dílčí části: správa uživatelů, logování chyb, tvorba uživatelských sestav, export dat do XLS..

Dík

odkaz
7 ivoszz
odpověděl/-a 27.4. 13:54

§ 2360

Výhradní nebo nevýhradní licence
(1) Je-li ujednána výhradní licence, poskytovatel nemá právo poskytnout tutéž licenci třetí osobě po dobu, co výhradní licence trvá. Není-li výslovně ujednán opak, zdrží se i poskytovatel výkonu práva, ke kterému udělil výhradní licenci.

(2) Poskytne-li poskytovatel za trvání výhradní licence nabyvatele bez jeho souhlasu uděleného v písemné formě licenci třetí osobě, licence nevznikne. Byla-li však nevýhradní licence poskytnuta před poskytnutím výhradní licence, zůstává zachována.

Poskytnutím výhradní licence ztrácíte právo se sw nakládat, pokud není ujednáno jinak. Korporace poslední dobou lpějí na výhradní licenci i převodu výkonu práva s nakládáním. Jednou z možností, jak se tomu bránit, je vytvářet pro vás klíčové části systému pod odpovídající open source licencí a pak si projít při podpisu smlouvy martýriem vysvětlování právníkům, že u open source komponent na ně nemůžete převést výkon práva. Vzhledem k stále vzrůstajícímu množství open source komponent v projektech (react, kafka, cassandra, ...) to už někteří chápou docela snadno. Vaše open source komponenta pro vás zpravidla nepředstavuje ohrožení, protože není triviální ji začít používat někde jinde někým jiným bez její hlubší znalosti (při dostatečné složitosti).

Komentáře

  • v6ak : U svých opensource komponent IMHO můžete převést práva a komponentu uzavřít. Typicky to bude mít omezený dopad – někdo si tu opensource komponentu mohl stáhnout, má už (nejspíš nerevokovatelnou) licenci, která mu typicky umožňuje úpravu a další šíření. Nicméně převod práv by měl IMHO nabyvateli umožnit volnější další nakládání – i kdyby ta komponenta byla původně třeba pod GPL, není tímto vázán při vytváření odvozeného díla. A proč to píšu – pokud budete právníkům vysvětlovat, že jim nemůžete předat práva, možná ten argument nebude tak úplně pravdivý… Je samozřejmě na každém, jak se k tomu postaví. Přijde mi ale férovější narovinu říct něco jako „OK, mohu zde znovuvynalézt kolo, bude mě to stát nějaký čas a ten si cením na tolik a tolik. Můžete si vybrat.“. 1.5. 23:44

Pro zobrazení všech 2 odpovědí se prosím přihlaste:

Rychlé přihlášení přes sociální sítě:

Nebo se přihlaste jménem a heslem:

Zadejte prosím svou e-mailovou adresu.
Zadejte své heslo.