deleted rubrika: Administrace: Hardware

Anonym
položil/-a 11.3.2016
 
upravil/-a 23.8.2018

deleted

odkaz Vyřešeno
5 Petr Soukup
odpověděl/-a 11.3.2016
 
upravil/-a 11.3.2016

Přijde mi to už v principu špatně. Pokud to má být skutečně cloud, tak tam nemůže být sdílený disk. Standardně se tohle řeší přes AWS S3 a podobné, ale samozřejmě bude záležet na typu dat. K tomu pak už můžou hravě přistupovat instance paralelně z celého světa a ještě se to umí replikovat.

I zmiňovaný EFS s tím dost zápasí a má to poměrně specifické použití. Přijde mi to spíš jako dočasné řešení pro legacy aplikace, než se přepíší do více cloudové podoby.

EDIT:

Ještě doplním příklad z praxe.
Máme například klientské šablony, které je potřeba používat paralelně třeba na 20ti instancích. Místo abychom měli sdílený disk, tak jsou v AWS S3. To je ale poměrně pomalé na takové použití, takže je kromě toho v Elasticache uložen hash verze šablony pro každou doménu.
Instance si tak vždycky zkontroluje, jestli lokální cache šablony odpovídá aktuální verzi dle Elasticache. Pokud ne, tak si lokální cache šablon aktualizuje z AWS S3 (+ samozřejmě při změně šablony se ta aktualizace vynutí předem, ale to tady není podstatné).

V téhle podobě to tak netrpí latencemi a zároveň to je decentralizované. Může to klidně běžet paralelně v Asii i v Evropě a nebude to problém.

Komentáře

  • Anonym : "Máme například klientské šablony, které je potřeba používat paralelně třeba na 20ti instancích" - presne o tom hovorim. Twig sablony, pouzivatelske data(hlavne obrazky z clankov + ich miniatury, nejake dokumenty a pod). Beriem to, ze moze byt centralne ulozisko a ked sa vytvori nova instancia webserveru tak si iba stiahne data. Na druhu stranu ked uzivatel nahra nove data - nahra sa to na instaciu ktoru loadbalancer vybral. Ostatne instancie, hovorme o webserveroch, pristup ku tymto datam(napr obrazok) nemaju. Cize tam musi bezat nejaky demon ktory to syncne na centralne ulozisko a povie ostatnym webserverom aby si tieto nove subory stiahli(toto as i riesit cez tu spominanu elasticache ak spravne chapem). To mi pride dost narocne na zmenezovanie. Asi by to islo riesit s CDN ale tiez by to nebolo zrejme ihned. Taktiez ked sa spravi novy webserver tak sa vlastne vsetky tieto data musia prekopirovat na tuto novu instanciu co je zase zbytocny bandwidth. 11.3.2016
  • messa : Obrázky, jejich miniatury, dokumenty, soubory ke stažení apod. prostě nahrávejte na S3 a ne k webserveru. Ani je na ten webserver nestahujte, můžete je servírovat rovnou z S3 (obrázky přes CDN). 11.3.2016
  • Petr Soukup : Přesně tak. Obrázky se jen uloží do S3 a už tam zůstanou. Stačí v nginx proxy_pass a ideálně to ještě celé schovat za CDN. Konkrétně ten twig jde vyřešit úplně jednoduchým loaderem (http://twig.sensiolabs.org/doc/api.html#create-your-own-loader) a je potřeba jen mít způsob jak instance zjistí, že je nová verze. Přímo na instanci by se neměla ukládat jiná dat než nějaké zdrojáky a cache. 11.3.2016

Pro plný přístup na Devel.cz se prosím přihlaste:

Rychlé přihlášení přes sociální sítě:

Nebo se přihlaste jménem a heslem:

Zadejte prosím svou e-mailovou adresu.
Zadejte své heslo.