Frontend a volba UI template s komponentami rubrika: Kódování: CSS

4 pilif
položil/-a 15.1.2021

Zdravím ve spolek,
stojím teď před volbou jak postupovat na novém projektu.
Situace je taková, že uvažuji zda je výhodnější zakoupit kompletní sadu CSS a komponent včetně již připravených vzhledů či to rozdělit na části anebo vyvinout si UI zcela sami.
Rozdělil jsem si to nějak takto:
1) celý komplet pohromadě - komponenty, CSS, UI (např. Primefaces)
2) komponenty samostatně (např. PrimeNg, Kendo nebo DevExtreme) a UI získané třeba z EnvantoElements
3) použít pouze samostatné komponenty a CSS UI si vyvinout zcela sám

Cílem projektu je interní podniková aplikace, UI ve stylu standardního admin rozhraní, kterých existuje na webu stovky a všechny jsou na jedno brdo. Což nevadí. Má to být celkem konzervativní. Úprava by byla primárně v nějaké změně barev.

Pro 1) za mne mluví rychlost vývoje v počáteční fázi. Velmi dúležité jsou právě komponenty, proto ten výběr PrimeNg, Kendo nebo DevExtreme, s větším tlakem na DevExtreme.

Neřešíme moc cenu za licence, ale spíše uvolnění rukou/času vývojářů a grafika.

Nejsem si např. jistý jestli když koupíme nám vyhovující šablonu s Themeforest a pokusíme se je spojit s komponentami DevExtreme, tak si nezaděláme na problém.

Jak to řešíte Vy, máte-li teda oblíbené/koupené komponenty a chcete tomu dát nějaká designe? Koupíte něco nebo to vyvinete?

odkaz
4 vit.herman
odpověděl/-a 15.1.2021
 
upravil/-a 15.1.2021

Zdravím také. Já bych se rozhodoval podle množství projektů typu "administrace", které chcete vytvářet. Pokud by se mělo jednat o ojedinělou aplikaci tohoto typu a chcete ušetřit čas za počáteční vývoj, s nejvyšší pravděpodobností by bylo optimální použít knihovnu včetně stylů. Oproti tomu my děláme zakázkové aplikace ve větším a jednoznačně se nám vyplácí mít co nejvíce vlastních komponent. Důvody máme tyto:

1) Zdrojáky komponent lehce upravujeme pro každý projekt zvlášť místo tvorby nebo používání všemocných a superuniverzálních komponent. Využíváme naplno TypeScript z pohledu typování, a každý projekt má trochu odlišné požadavky na ideální podobu typů. Tím se nám drží udržet v mezích nekomplikovanost, přehlednost a udržitelnost každého projektu a také velikost assetů. Zvlášť pro složitější projekty. S postupujícím množstvím projektů můžeme volit ze širší škály variant jedné komponenty. Jak po stránce funkční, tak stylu a ze snippetů sestavovat nové varianty. S tímto řešením jsme celkově efektivnější, než s lámáním jedné univerzální komponenty do mnoha funkčních i vizuálních podob.

2) Podobu HTML a CSS často přijímáme od designéra aplikace, flexibilní být musíme

3) Bezešvá spolupráce s vlastním minimalistickým frameworkem postaveným na Reactu. S vlastní implementací dosahujeme podstatně menší a přehlednější kódové báze. Novou nebo speciální funkcionalitu můžeme zahrnout "dovnitř" komponent, aniž by bylo nutno tvořit wrappery nebo nepřiměřeně komplikovat nastavování a propojování.

Aby se vlastní vývoj skutečně vyplatil, má to jednu zásadní podmínku: Musíte prostě vytvořit vlastní řešení efektivnější než dokážete dosáhnout s prefabrikáty. Konkrétně to znamená, že vlastní vývoj něco šetří a něco přidává. A jde o to, aby bylo dosaženo bilance srovnatelné nebo lepší, než když použijete ty prefabrikáty. Mohu spolehlivě potvrdit, že to možné je. Ale to by bylo na delší povídání a není to ani předmětem dotazu. Zjednodušeně mohu říct, že pokud vznášíte tento dotaz, možná potřebné zkušenosti ještě nemáte, a pak by to pro Vás vůbec nemuselo být vhodné řešení.

Komentáře

  • pilif : K tomu bych dodal, že frontend vývoj není naší silnou stránkou. Proto je má motivaci zkusit použít a případně přiohnout něco již existujícího. 15.1.2021
  • vit.herman : Pak určitě použít něco existujícího, s Kendem jsme i my měli dobrou zkušenost... 15.1.2021

Pro zobrazení všech 3 odpovědí se prosím přihlaste:

Rychlé přihlášení přes sociální sítě:

Nebo se přihlaste jménem a heslem:

Zadejte prosím svou e-mailovou adresu.
Zadejte své heslo.