Jak se udržujete "in"? rubrika: Programování: Jiné

4 TomasHroch
položil/-a 14.10.2013

Jako již několik let pracující jsem narazil na zajímavý problém, nebo lépe řečeno takové omezení a tím je nedostatek informací o nových technologiích (nejenom z pohledů novinek v hardware, ale i software).

Sice sleduji nějaké komunity a semo tamo se dostanu k pár článkům, které mne přivedou k docela zajímavým projektům, avšak je to spíše nahodilá skutečnost.

Jaké využíváte zdroje/weby k tomu, abyste si drželi relativně aktuální přehled o novinkách v:

 • programování (frameworky od PHP, Ruby, Pythonu, zajímavé projekty nad tímto vystavěné...),
 • hardware?

Díky za každý směr, o který jste ochotni se podělit.

Komentáře

odkaz
7 honzajavorek
odpověděl/-a 18.10.2013
 
upravil/-a 18.10.2013

Získávám informace z Twitteru, e-mailových diskusních skupin a Facebookové skupiny, kam lidi házejí různé novinky a odkazy. Twitter má špatný poměr "signal vs. noise", ale když si člověk správně namíchá koho followuje, tak to jde vylepšit (nesleduji přátele, ale snažím se tam mít opravdu lidi, jejichž příspěvky nejsou úplné výžblepty a naopak mají nějakou, většinou profesní, hodnotu). Většinou se mi vyplatilo najít si nějakého "novinkožrouta", který tyhle věci přebírá za mě - např. co se týče světa API, sleduji http://apievangelist.com/ a https://twitter.com/kinlane. Má silnou kadenci, ale zatím mi to přijde dost výživné.

Pokud je informací moc a nestíhám, tak omezím záběr a to co vypustím potom "outsourcuji" přes větší odborníky, kamarády, prostě ty, kteří se specializovali zrovna na tu onu oblast. Výsledek je pak lepší, než kdybych se snažil sledovat vše, ale povrchně. Typicky:

 • V 15 mě zajímalo IT jako celek, ale pak už toho bylo moc, tak jsem se přestal zajímat o HW. Dnes samozřejmě vím, že existují SSD disky, ale vybrat bych si ho nedokázal. Nevadí - mám známého, jenž má HW jako hobby a dokáže mi poslat rozsáhlý dvouemailový rozbor o tom, jaký si mám koupit a proč.
 • Zabýval jsem se "webdesignem". Postupně jsem upustil Flash, grafické práce, JavaScript/jQuery, atd. Dnes si rád grafika zaplatím.
 • Zabýval jsem se HTML/CSS/PHP. Kódování šablon, neboli HTML a CSS jsem časem vypustil, protože už mě nebavilo tolik a cítil jsem, že mi tam ujíždí vlak (HTML5, CSS3, Bootstrapy, atd.), naopak se objevili noví odborníci, kteří se specializovali zrovna na toto - např. Martin Michálek ( https://twitter.com/machal )
 • Zabýval jsem se programováním backendů webů (PHP, Python), no i to začalo být dost široké téma (nebo pro mě místy nudné), takže se snažím specializovat na RESTová API a psaní čistých backendů bez jakýchkoliv šablon a webových frontendů.
 • Když jsem přešel na Python, úplně jsem přestal sledovat PHP svět. Tedy úplně ne, ale už ho sleduji fakt jen po očku. Nevím co dnes umí Nette, Symfony, jen se snažím udržovat si povědomí o tom, jaké jsou v jazyce novinky atd., abych si nepřivodil v diskusích nějaké faux pas, když řeknu, že PHP nemá yield ;-)

A tak dále. Pořád se specializuji dál a dál, protože obor kolem mě roste a já nejsem schopen se jím časem zabývat jako celkem. Je to ale v pořádku, jiní se specializují zase na další věci a já je pak mohu využít - zeptat se na radu, najmout si je do projektu, atd. Dřív byl někdo "webdesigner", dneska se o tutéž funkci dělí 15 profesí.

Co se týče technik:

 • Videa ani podcasty mi nevyhovují. Videa pustím jen když jsou fakt odkazované už asi osmi lidmi, podcasty vůbec.
 • Dlouhé články si posílám na Kindle a čtu někde na cestách/když mám čas, klidně s měsíčním zpožděním.
 • Krátké články čtu hned.
 • Některé články nečtu vůbec, protože zhodnotím, že za můj čas nestojí <- toto považuju za nejdůležitější bod, ale stále ho ještě ladím... :)
 • Jednou za dlouhý čas si přečtu odbornou knihu (ale spíš ne - když už čtu knihu, chci aby to nebylo něco z IT)
 • RSS mám osekané na minimum tak, aby tam nebylo více jak 10-15 článků za 2 týdny. Ty pak časem rychle proberu a co mě zajímá, tak... viz výše.
 • V Gmailu mám složku Diskuse, kam mi přes filtr padají všechny různé mailinglisty, souhrny z Devel.cz, atd. Když nemám čas, kašlu na ni, jinak ji ale pravidelně projíždím. Nezavazí mi to v inboxu, ale vidím (čísílko u názvu složky), když tam na mě čeká nějaká odměna na přečtení :-) Diskuse čtu rád a celkem rád i odpovím, když umím pomoct.

Pro zobrazení všech 12 odpovědí se prosím přihlaste:

Rychlé přihlášení přes sociální sítě:

Nebo se přihlaste jménem a heslem:

Zadejte prosím svou e-mailovou adresu.
Zadejte své heslo.