Má dnes smysl použít pro vyhledávání něco jiného než Elasticsearch? rubrika: Databáze: NoSQL

4 joska
položil/-a 18.7.2017

Ahoj,

zpracovávám si do šuplíku rešerži na možnosti vyhledávání. Podle toho jak vypadá většina diskuzních fór dnes více méně všichni používají na Lucene postavené opensource produkty (primárně Elasticsearch, AWS CloudSearch a Apache Solr) a vyjímkou jsou spíše menší projekty (třeba Devel), které si vystačí s vyhledáváním nad SQL (nebo Sphinx).

Zajímalo by mě, jestli má ještě dnes smysl uvažovat při psaní nového vyhledávání o něčem jiném než o Elasticu. Znáte nějaký větší projekt v ČR, který by používal něco jiného (klidně i proprietární řešení)?

Díky.
Joska

odkaz
9 Vojtěch Semecký
odpověděl/-a 28.7.2017
 
upravil/-a 28.7.2017

Jestli potřebujete skutečný vyhledávací výkon, tak Sphinx Search. Ten jste, nevím proč, zmínil jen jako alternativu pro menší projekty.

Cokoliv postavené nad Lucene, je z principu pomalé, a paměťově náročné. Elastic nebo Solr bych použil jen v případě, že by mi poskytli funkcionalitu, kterou Sphinx nemá a já jí nutně potřebuju. Což se může stát, protože Elastic je funkčně nabitější. Ale Sphinx se stále vyvíjí, a to co mu dříve nejvíc chybělo (facety, REST API), tak to už dávno má. A výkonově je bezkonkurenčí.

Poprvé jsem ho použil r. 2005 (před 12 lety!) na projektu SrovnáníCen.cz (http://www.srovnanicen.cz). Současně s námi ho používala i konkurence Zboží.cz (http://www.zbozi.cz). Elastic ani Solr v té době neexistovali. Lucene existoval, ale ve výkonostním testu to byl, ve srovnání se Sphinxem, propadák.

Komentáře

  • archenroot : @Vojtech - Sphinx urcite ma potencial, neni tak narocnej a soucasne je to fakt fofr. 10.12.2017
  • roman.hanajik : Pozerám, že komunita pekne vyrástla za dobu, čo som sa tomu nevenoval. Ako však ďalej čítam bugtracker a blog, tak autor venuje viacej času zvyšovaniu už aj tak v súčasnosti famóznej rýchlosti Sphinxu oproti podľa mňa potrebnejšej ohybnosti produktu. ( sphinxsearch.com/wiki/doku.php?id=third_party sphinxsearch.com/community/projects/ sphinxsearch.com/bugs/ sphinxsearch.com/blog/2017/08/07/first-indexing-run-with-3-0/ sphinxsearch.com/blog/2017/07/24/sphinx-2017/ ) 11.12.2017
  • Michal Illich : Ještě doplním, že i Devel.cz samotný používá Sphinx Search. Kromě té zmíněné rychlosti se nám do něj i lépe přidávalo české skloňování a časování. 11.12.2017

Pro zobrazení všech 10 odpovědí se prosím přihlaste:

Rychlé přihlášení přes sociální sítě:

Nebo se přihlaste jménem a heslem:

Zadejte prosím svou e-mailovou adresu.
Zadejte své heslo.