Programovat pre iOS alebo pre Android? rubrika: Programování: Android

2 yelidric
položil/-a 16.7.2019

Pekny den vam prajem. Mám taku celkom laicku otázku. Chcem chcem sa nauciť programovat natívne mobilné aplikacie, ale neviem sa rozhodnuť či sa venovať vývoju pre iOS alebo Android.

Nejedná sa mi o to ktorá platforma je zarobkovejšia alebo podobne. Nemám žiadny nápad na appku za milion.

Pytam sa z hladiska programatora a práce. Vyvoj pre ktoru platformu je podla vas zaujimavejsí a viac si ho uzivate? Vyvoj pre ktoru platformu je ziadanejsi a kde je aka konkurencia?

Cital som rozhovor jedneho freelance android developera, ze dost robí interne aplikacie. Robia sa interne appky aj v pripade iOS?

A ktorá platforma je vhodnejsia na freelancing?

Pripadne mozete povedat pre aku platformu vyvijate vy a preco.

Moc vám budem vdacny za odpovede. Mate za to u mna pivo ;) alebo kofolu :D pripadne kavu / čaj. :D

odkaz
2 indycz7
odpověděl/-a 20.7.2019

Co se týče vývoje pro android/ios tak určitě použití nativně swift nebo java může být pro některé aplikace důležité. Na druhou stranu jsem u firem viděl i použití Cordova nebo Xamarin, se kterými se vytvářejí aplikace pro obě dvě mobilní platformy v jednom prostředí. Tam bych asi začal. Pro vývoj pro iOS je pro začátek potřeba mít Apple počítač na vývoj a platit developer přístup Apple. Dá se to různě trochu obejít. Na android lze plně vyvíjet i pod Linux/Windows a samo i na Macu. Dále mám zkušenosti, že appka pro ladění lépe běhá na nativním mobilu než v emulátoru. Takže pokud máš IPhone/Mac, tak ti stačí developer přístup, který není zas tak drahý a můžeš vyvíjet iOS, ale i Android v emulátoru. Pokud máš PC nebo notebook/android mobil, tak asi bude lepší začít s Android, iOS je na win/linux komplikovanější. Mobilním vývojem se živím zhruba od 2000 - tehdy windows mobile a zájem je kupodivu stále i o to Windows mobile - různé panely k zařízením, strojům (můj sw např. jezdí v mnichovském a petrohradském metře a různě po světě v lokomotivách). Pro iOS jsem zatím nic nevyvíjel, takže info výše trochu s rezervou, vychází to z toho, jak jsem připravoval nabídku pro jednu nevysoutěženou zakázku asi před 3 roky. V tuto chvíli připravuji vývoj nativní Android app pro mobilní pracovníky global utility firmy. Co vím, tak např. v jedné cz automobilce se vyvíjí docela dost pro iOS. Takže si myslím, že pokud zvolíš cokoliv a slušně se to naučíš, tak budeš mít práce dost.

Komentáře

  • Anonym : uz by som skor isiel do kotlinu nez do Javy na androide ... 26.7.2019
  • Mlocik97 : Do Javy bych určite nešel, jak píše speedy222 26.7.2019

Pro zobrazení všech 4 odpovědí se prosím přihlaste:

Rychlé přihlášení přes sociální sítě:

Nebo se přihlaste jménem a heslem:

Zadejte prosím svou e-mailovou adresu.
Zadejte své heslo.