Technologie na nasledujici 2-3 roky. rubrika: Folklór

5 David Adamczyk
položil/-a 12.1.2014

Jak myslite ze se budou vyvijet technologie okolo programovani a vyvoje webu? Pomine oblibenost RoR, Djanga, bude se psat na strane klienta i serveru ciste v JS? Nebo JS nahradi nejaky jiny jazyk? Ovlivni vyvoj nejake nove metodologie?

Komentáře

  • awmnqgfu : U oblíbenosti ROR a Djanga to myslíš tak, že jako bude ještě menší? Nebo myslíš, že se v nich toho dělá hodně? Třeba víc než v Javě nebo PHP? Moc nevím, ale když jsem s tím hledal nějaké uplatnění, tak to nikde nechtěli :D 12.1.2014
  • siq : to ze sa to nepouziva vo vychodnej Europe neznamena ze sa to nepouziva niekde inde 12.1.2014
  • xxar3s : podla statistik ma medzi server side webovymi platformami PHP zhruba 80% podiel, nasleduje ASP.NET 18%, Java 4%, Perl 0.8%, Ruby 0,5% a Python 0,2% 13.1.2014
  • David Adamczyk : Myslel jsem to tak ze bude jeste mensi. Jista obliba v CR sice je ale prevazuje tady PHP. ROR a Django jsou spise oblibene v zahranici rekl bych. (Vim kde presne se ROR a Django v CR pouziva). 13.1.2014
odkaz
10 jiri.knesl
odpověděl/-a 12.1.2014

Stabilizují se "buzzword" témata.

Postupně k tomu dochází u NoSQL. Dnes už lidi nezačínají s Mongem/Riakem/Redisem apod. proto, aby si jen tak něco zkusili. Lidé už ví, na co jsou dobré. Používají třeba SQL databázi, ale části dat drží v NoSQL.

Podobný osud čeká node.js. Pokud nepotřebujete nutně pushstate nebo pokud nemáte velmi vytíženou aplikaci plnou I/O, nemá node.js valný smysl. V budoucnu přesně tyto typy aplikací budou psané v node.js, ale ve všem ostatním se lidi zase vrátí k jazykům, které používali.

SVN bude vymírat. Git bude sílit. Mercurial si bude držet pozici dvojky mezi distribuovanými verzovacími systémy. Možná dá Facebook ven nějaké patche, díky kterým bude Mercurial 10* rychlejší než Git. Git to neohrozí, GitHub je dnes už důležitější, než výkon.

Mobilní vývoj bude obyčejnou prací, mobilní appky už nebudou psát studijka plná mladíků. Ostatně už i SAP vydal framework pro mobilní vývoj, to je co říct.

HTML kodéřina se osamostatňuje, je pořád složitější. Před 10 lety na webu fungoval jen grafik a programátor. Dnes je tam i SEO analytik, UXák, copywriter, kodér. Kodéřina bude pořád odbornější a bude pořád víc know-how k ovládnutí.

Funkcionální jazyky udělají díru na trhu asi tak, že nebudou mít 1 %, ale 10 %. Kdo bude chtít pracovat ve func.prog.jaz., ten bude moci, práci najde. V příštích pár letech ale nehrozí, že by tyto jazyky byly mainstream.

PHP na webu nic neohrozí. Dál bude většina CMS, e-shopů, diskuzních fór apod. nad PHP.

Nová buzzword témata budou dependent types a row polymorphism. Jsou to totiž praktické věci, které dnes můžou pomoci odhalit plno chyb. Bude ale dlouho trvat, než se stanou součástí mainstreamu.

Dynamické a statické jazyky se budou sbližovat. Dynamické jazyky budou ovládat víc a víc statické analýzy. Statické jazyky díky inferenci nebudou vyžadovat tolik kódu.

Komentáře

  • LexVjatkin : Ve všem s Jiřím souhlasim. A kdo nevěří v PHP ať se podívá do statistik http://w3techs.com/technologies/history_overview/programming_language/ms/q Počítáno z 10 mil. nejnavštěvovanějších domén světa. PHP jako jediné roste. Java a .NET klesá. 3.2.2014
  • Anonym : @LexVjatkin - PHP tu bude, o tom niet pochyb. Podstatne je vsak podla mna to o co maju zaujem zamestnavatelia, napr. pocet enterprise Java aplikacii bude vzdy nizsi ako pocet instalacii Wordpressu - http://readwrite.com/2014/01/08/in-demand-tech-skills-of-2013-java . 4.2.2014
  • rmaslo : Přemýšlím jestli by node.js mohlo podpořit to, že by programátoři chtěli psát aplikace, které poběží primárně v prohlížeči (v javascriptu) a pokud by prohlížeč měl zastaralý/vyplý javascript tak by se stejný kód vykonával na serveru. Jaký na to máte názor? 12.3.2014

Pro zobrazení všech 9 odpovědí se prosím přihlaste:

Rychlé přihlášení přes sociální sítě:

Nebo se přihlaste jménem a heslem:

Zadejte prosím svou e-mailovou adresu.
Zadejte své heslo.