Využitie CUDA a OpenCL rubrika: Programování: .Net

7 xxar3s
položil/-a 27.10.2016
 
upravil/-a 27.10.2016

Kde všade by sa dali v praxi využiť GPGU? dali by sa ním urýchliť aj bežné úlohy ako práca so stringami, listami, úprava resizovanie obrázokov, OCR, vyhľadávanie obrázkov podľa podobnosti, fulltextové vyhladavanie, sortovanie, databáza, čo by sa tým dalo urýchliť trebárs na webe (myslím tým http server)?

odkaz
8 spazef0rze
odpověděl/-a 28.10.2016

Pomocí grafických karet se dají zrychlit např. relační databáze. Projekt PG-Strom je extenze databázového serveru PostgreSQL, která přesunuje některé operace (spojování tabulek a agregační funkce) z CPU na GPU, používá se CUDA. Podle benchmarků na jejich webu jsou operace jako např. spojení 9 tabulek desetkrát rychlejší na GPU než na CPU.

OpenCL i CUDA se v praxi používá třeba i na crackování hesel, místo zastaralých a málo efektivních předpočítaných tabulek (např. Rainbow tables).

Malá odbočka, proč předpočítané tabulky již nejsou takovým hitem:
Předpočítaná data profíci je již dlouhou dobu nepoužívají, jednak se nedají použít pokud je hash solený (salted hash), protože by bylo nutné tabulky pro každý hash, resp. salt spočítat znovu (salt by měl být unikátní pro každé heslo) a to by bylo časově velmi náročné, to je jednodušší rovnou hesla crackovat. Díky analýze různých úniků hesel víme jak uživatelé hesla vytvářejí (např. když má v heslu být první písmeno velké, tak bude na začátku, čísla budou na konci, speciální znak bude nejčastěji vykřičník a bude na konci a pokud to bude tečka, tak bude mezi písmeny a čísly na konci), předpočítané tabulky obsahují spoustu dat, které nejčastějším způsobům vytváření hesel neodpovídají. Někdy se některé předpočítané tabulky stále používají, převážně pro takové to domácí crackování, často je lze prohledávat i přes web, např. CrackStation pro MD5 a SHA-1 hashe prohledává tabulku s 15 mld. záznamy, celkem 190 GB dat.

Software na crackování hesel
Program hashcat využívá GPGPU (General-purpose computing on graphics processing units) na počítání hashů podle zadaných kriterií a poté je porovnává se zadaným hashem (nebo více hashi), která někdo získal z nějaké databáze. Program (a stroje plné GPU) často používají tzv. red teamy ve větších firmách, které se snaží chovat jako útočníci a hledat bezpečnostní problémy, kterými slabá, rychle cracknutelná hesla jsou také. Dalším často používaným programem je John the Ripper.

Crackovací hadrware
Crackovací servery prodává např. firma Sagitta HPC (HPC znamená High Performance C̶o̶m̶p̶u̶t̶i̶n̶g̶ Cracking), sestava Brutalis stojí 18499 USD, obsahuje 8x Nvidia GTX 970 a např. pro MD5 umí vygenerovat 80 mld. MD5 hashů za vteřinu. Při použití 8x Nvidia GTX 1080 je celkový výkon systému 200 mld. MD5 hashů za vteřinu. Tyto stroje lze spojovat do clusterů a tím dosáhnout ještě větší výkon – firma prý často staví clustery s celkem stovkami grafických karet. Ty jsou pro počítání hashů vhodné proto, že GPU má obvykle stovky jader, navíc velmi rychlé operace s celými čísly.

Pro zobrazení všech 3 odpovědí se prosím přihlaste:

Rychlé přihlášení přes sociální sítě:

Nebo se přihlaste jménem a heslem:

Zadejte prosím svou e-mailovou adresu.
Zadejte své heslo.