Založení programátorského blogu rubrika: Programování: Jiné

5 IAmAwesome24_7
položil/-a 14.1.2016

Rád bych založil programátorský blog, na kterém budu psát o svých zkušenostech v oblastech, kterým se věnuji (analýza programů, paralelismus...).

Otázka zní - kde takový blog hostovat a jak ho propagovat?

Ocením co nejjednodušší správu. Jazyk bych preferoval angličtinu s případným překladem do češtiny.

odkaz
8 v6ak
odpověděl/-a 16.1.2016
  1. Bude ten blog samostatný, nebo bude součástí nějakého (třeba osobního) webu? Pokud bude součástí, pak bych řešil možnost hostovat na vlastní doméně (klidně managed službu, ale pod svou doménou, jako třeba blog.pepavopicka.cz) a možnosti customizace (např. použít vlastní menu).

  2. Jak moc vadí patřit pod cizí doménu? Narážím na kdysi populární Bloguje.cz nebo Posterous.com. Ani jedno dnes už není v provozu. Pokud ale máš vlastní doménu, můžeš změnit poskytovatele a pokračovat dál. S trochou štěstí nebo snahy zůstanou články na stejných adresách.

  3. Jak má vypadat administrace? Má to být WYSIWYG a něco ve stylu Wordpressu, nebo spíš Markdown ukládaný do Gitu?

  4. Má se služba samotná starat i o propagaci, nebo ji pořešíš jinak? Toto je asi hlavní plus případné managed služby oproti self-hosted. Viděl jsem i nějaké služby (Disqus), které umějí vkládat odkazy na relevantní články (a asi to bude vzájemné, tedy že by se někde objevovaly odkazy na Tvoje článku), ale otázka je, jestli ty články jsou opravdu relevantní.

A konkrétní řešení:

Blogger – použitelné, dá se customizovat HTML, umí vlastní doménu (ale ta je zatím bez HTTPS). Nevím o tom, že by nějak propagoval články.

Jekyll-like služby a nástroje – napíšeš článek v Markdownu (typicky) a nahraješ přes Git (typicky). Může být jak self-hosted (to může jít dobře integrovat s webem, pokud chceš), tak managed (asi hlavně Github Pages).

Medium – nemám vlastní zkušenost, ale vypadá to, že umí prakticky všechno (propagace článků, vlastní doména vč. HTTPS), otázkou jsou možnosti customizace. Administrace asi jen WYSIWYG. Pokud ale nevadí WYSIWYG a nepotřebuješ to výrazněji propojovat s webem, může to být dobré managed řešení.

Komentáře

  • Petr Voneš : Bod 2. je zasadni. Na cokoli zdarma co neni zcela pod vlastni kontrolou neni dlouhodobe spolehnuti. 16.1.2016

Pro zobrazení všech 10 odpovědí se prosím přihlaste:

Rychlé přihlášení přes sociální sítě:

Nebo se přihlaste jménem a heslem:

Zadejte prosím svou e-mailovou adresu.
Zadejte své heslo.