Agilní transformace korporátu - Je to vůbec možné? rubrika: Folklór

5 Petr Konůpek
položil/-a 23.5.2017

Pracujeme momentálně pro jeden nejmenovaný bankovní korporát, jehož top management si cca před rokem usmyslel, že provede AGILNÍ TRANSFORMACI, tedy že upustí od zvyků zatuchlého korporátu a obrátí se na víru pravou.
Za tímto účelem najali velmi dobrého Agile Coache, který má v tomto ohledu šířit osvětu, ten dal povel k hirování Scrum Masterů...

Ale celé to jde jaksi šejdrem... To co tu za ten rok vzniklo, je výsměch agilnímu vývoji.
1) Scrum Masteři společně s Agile Coachem jsou jediní lidé z celé banky, kdo kdy zažili fungující agile v praxi. Je zde také významné procento lidí, kteří nikdy napracovali pro malou firmu, pouze pro korporáty. A dokonce... Dokonce jsou tu i takoví, kteří nikdy nepracovali jinde než v této bance. Lepší kusy si alespoň tu a tam o agile něco přečtou, případně poslechnou od Agile Coache, ale drtivá většina (jakože třeba 95%) na to prostě s**e ...
2) To, co by šlo z pohledu Scrumu označit za "produkt", jsou zpravidla obří systémy, které musí splňovat kromě spousty technických a byznysových požadavků, také různé právní náležitosi atd.. Začínají se tu vyskytovat i moderní technologie, ty je však třeba křížit s mamutími systémy, které vznikly v druhé polovině 90. let.
3) O každé sebevětší hovadině tu rozhoduje několik lidí... Tím nemyslím jenom vývoj... Na všechno se svolávají porady, kde se stejně nic nevyřeší... Výsledkem je naprostá neschopnost, řešit operativně naprosto běžné provozní záležitosti... Příklad za všechny: trvalo 2 týdny, než se vyřešila nefunkční elektřina v kuchyňce...
4) Jsou zde jedinci a skupiny, kterým se v tomto netransparentním prostředí daří velice dobře parazitovat a jakýkoliv posun směrem k agile je pro ně nežádoucí.
...
Takto bych mohl pokrařovat do nekonečna...

Moje otázka zní: Je vůbec možné přetavit ohavný korporát v přátelskou agilní firmu? Čím déle jsem v tom namočený, tím víc se mi to celé zdá jako sci-fi. Pokud jsem někde viděl fungující agile, bylo to zpravidla v menších firmách, nebo prostě ve startupech, kteřé byly agilní od počátku.

Máte někdo zkušenosti s úspěšnou agilní transformací velké firmy?

odkaz
11 rmaslo
odpověděl/-a 23.5.2017

Agile je postup nikoliv cíl.

Mít jako cíl, aby korporace fungovala agilně (AGILNÍ TRANSFORMACE) je nesmysl. Jako cíl by mělo být definováno něco jako "schválení či zamítnutí půjčky rozhodnuto bude do 72 hod." nebo "program bude nasazen do x.y.2017" a výsledkem, by mělo být, že to nejde dělat jinak než agilně a pak splnění toho konkrétního cíle.

Je potřeba zcela předefinovat cíl projektu, což vzhledem k tomu, že to schválil top managment asi nebude úplně jednoduché.

PS: Trochu mi to připomíná EU. Tam si taky kladou za cíl, aby "fungovala lépe" (pružněji, agilněji) a konkrétní cíle nikdo není schopný zadat. A pak se všichni hrozně diví, že se reforma nedaří.

Pro zobrazení všech 9 odpovědí se prosím přihlaste:

Rychlé přihlášení přes sociální sítě:

Nebo se přihlaste jménem a heslem:

Zadejte prosím svou e-mailovou adresu.
Zadejte své heslo.