IT projekty rubrika: Návrh

2 kolvalasky
položil/-a 15.9.2019

Dobrý den, prosím je tu někdo, kdo programuje a dokázal by mi poradit, kde se zapojit do zajímavých projektů IT?

odkaz
9 pavel.stehule
odpověděl/-a 16.9.2019
 
upravil/-a 17.9.2019

Myslím si, že není nějaký obecný postup - pokaždé to bude hodně individuální. Většina lidí začala tím, že v software, který používali, narazili na chybu. Tu opravili, a poslali patch, a nějak tak se dostali k projektu, ke komunitě, která pro ně byla něčím zajímavá, něčím je oslovila. Pro mne, u Postgresu, to byl například důraz na kvalitu kódu, extrémně korektní kultura vždy a za všech okolností orientovaná na výsledek, i chytré používání jednoduchých technologií a naopak odpor ke složitějším technologiím. Každého oslovuje něco jiného, a asi to bude hodně o náhodě.

Je rozdíl dělat na vlastním open source projektu a na komunitním projektu. Ve vlastním se člověk nemusí s nikým složitě domlouvat (a dnes už není ani tak problém něco naprogramovat, jako najít shodu v názoru jak něco (případně vůbec co) naprogramovat. Na druhou stranu, co si člověk neudělá, to nemá - a po čase to přestane bavit. Poplácávání po ramenou je sice hezké, ale na chleba to nestačí, a málo kdo, málo kdy přispěje s užitečným nápadem, a ještě méně s užitečným kódem.

U rozjetého komunitního projektu je to o dost jiné - lidí na práci je výrazně víc (občas se na planetě sejdou tři čtyři lidé, které ten či onen problém zajímá), a je to víc o komunikaci, hledání konsensu - a většinou člověk dostává víc než dává (ale zase člověk není svým pánem). Dost projektů má různá ToDo, kde by se dalo inspirovat (programátory hledají všichni). Pro začínající programátory open source projekty připravují seznam témat plus mentory např. v rámci Google Summer projects, případně jsou k dispozici i různá How to jak začít. Začíná se u malých projektů (dodělat cokoliv do projektu s 1M řádků není vůbec prkotina), a pak už člověk dělá, to co považuje za užitečné.

Např. pro Postgres

Samozřejmě, že mezi O.S. projekty jsou neskutečné rozdíly - v kultuře, v technologiích - takže člověk tak nějak (pokud rovnou neví) iteruje než se dostane k projektu, který by ho bavil - v jazyku (prostředí), které mu vyhovuje s lidmi, kteří mu nějakým způsobem vyhovují. Před 20 roky ještě kdokoliv mohl dělat cokoliv, dneska už je specializace i rozdíly v technologiích dost velká PHP je svět pro sebe, JavaScript, Cčko, ...

Základ je chtít, a dívat se kolem sebe - nějaká nedokonalost nebo chyba (prostě práce, kterou je potřeba udělat) se objeví každý den.

p.s. Jinak pokud by měl někdo zájem (se znalostí Cčka), tak bych měl pár námětů i třeba témat na diplomku. Jsem na mailu pavel.stehule@gmail.com

Pro zobrazení všech 7 odpovědí se prosím přihlaste:

Rychlé přihlášení přes sociální sítě:

Nebo se přihlaste jménem a heslem:

Zadejte prosím svou e-mailovou adresu.
Zadejte své heslo.