Proč programátoři neumí SQL? rubrika: Folklór

11 pavel.stehule
položil/-a 9.2.2014

Občas žasnu nad různými diskuzemi, kde programátoři používají relativně extrémně komplikované nástroje, a ti stejní se urputně brání SQL.

Přičemž SQL bylo primárně určeno pro laiky. Co je na SQL za problém? Relační algebra, striktní syntaxe, mentální bloky, jiné než OOP paradigma, špatně navržené databáze.

odkaz Vyřešeno
9 Honza Břešťan
odpověděl/-a 9.2.2014

Podle me to, ze programatori neumi SQL nejak vyrazne vic, nez neumi ostatni jazyky, je iluze.

SQL jako jazyk trpi stejnymi problemy jako ostatni jazyky, ktere "programatori neumi" - je potreba nejenom umet napsat neco, co nejak vrati vysledek, ale taky vedet, co se deje pod tim. A ze toho u SQL neni malo, navic v kazdem enginu dost jinak. Jak tady psal Petr Vones uz na nekolika mistech, dneska asi proste neni v mode poradne rozumet vecem.

Z vlastni zkusenosti muzu zatim rict, ze aplikacni kod byva celkem dost podobne zpraseny, jako jakakoliv DB pod nim. Nestalo se mi, ze bych treba videl krasne napsanou elegantni aplikaci postavenou na zprasene SQL DB, pokud oboji delala stejna skupina lidi. Ani naopak zprasenou app nad poradne navrzenou DB, ktera naplno vyuziva moznosti SQL...

Jina otazka je, proc SQL ani nechteji pouzivat. Tam je to podle me predevsim v tom, ze je to proste neco jineho a to obecne lidi neradi. Ja osobne SQL taky nemam moc v lasce hlavne kvuli verzovani schematu a minimalnim moznostem jak overit, ze dana databaze je v nejakem konkretnim stavu (co se tyce napr. verzi funkci/procedur, staticke analyzy jejich kodu apod.) - ne, ze by to nastroje kolem SQL neumoznovaly resit, ale az moc projektu je vubec nepouziva a treba to verzovani se spatne zavadi po desitkach man-years projektu.

Pro zobrazení všech 13 odpovědí se prosím přihlaste:

Rychlé přihlášení přes sociální sítě:

Nebo se přihlaste jménem a heslem:

Zadejte prosím svou e-mailovou adresu.
Zadejte své heslo.