Znovupsát CMS v Symfony? Nebo zkusit Bolt/Sulu? Máte doporučení? rubrika: Programování: PHP

3 vosykapavel
položil/-a 31.12.2021
 
upravil/-a 1.1. 12:58

Rádi pracujeme v Symfony. Stojí před námi poptávka na webík s placeným obsahem. Optikou jednoho programátora je to celkem komplexní - kategorizované články, videokurzy, kvízy, kalendář událostí, FAQ, prodej jednorázových služeb, předplatné atp.

Já jsem nasadil takovou optiku, že je to vlastně jenom CMS + nějaká obsluha kvůli tomu zpoplatnění. Že by zkrátka backend programátor ani moc nemusel vědět, co tam mají za obsah (stačí mu jestli je placený, za kolik, která skupina má přístup). Zbytek prostě bude vědět programátor "integrátor", který s klientem domluví strukturu obsahu. A samozřejmě programátor frontendista, který to pěkně vypiplá.

A rád bych se vyhnul psaní CMS od začátku. Nejen že mě to nebaví, je to zdlouhavé, a to zvlášť když to má být UX friendly. Ale myslím, že jsme kvůli tomu jednoho klienta ztratili, protože třeba práce s obrázky pro něj byla tak složitá, že nám články posílal ve Wordu ve složce na dropboxu, kde byly ty další obrázky. :-/

No takže, když se řekne hotové CMS, máme jich hromadu. A já hledám nějakou integrací do Symfony, protože v tom děláme rádi.

  • Wordpress Udělal jsem si za 4 hodiny prototyp té administrace ve Wordpressu (custom post types a taxonomies přes plugin Pods). Ovladatelnost pro redaktory by byla moc fajn. Jeden paywall web v něm vyvíjíme, ale programátorům se to moc nelíbí (nejen EAV model, ale celkově ta WP logika...). Ještě na jiném webu máme dokonce propojení Symfony + Wordpress API, ale moc toho s tím zatím neumíme, bál bych se problémů. Takže Wordpressu bych se raději vyhnul. Ale ten rychlý prototyp mě přesvědčil, že ta moje optika není úplně od věci.
  • Bolt Díval jsem na Bolt CMS, který je sympaticky integrován do Symfony. Myslím, že by to pro programátory bylo mnohem příjemnější - máme tu připravené nějaké šablony ve twigu, a taky univerzální entitu Content, ke které můžu dělat vazby pro jiné entity pěkně přes Doctrine. Conent je trochu abstraktní a může představovat různé content types a podle toho mít různé fields. Používá taky EAV model, což není moc hezký ale o to univerzálnější. Snadno lze definovat nový typ obsahu a zaměřit se na pohodlí redaktorů, případně zobrazení na frontendu čtenářům a jako programátoři nemáme moc příležitostí tam toho tolik zvorat. (video představení)
  • Sulu Pokud jsem to pochopil, Sulu konečně nepoužívá ten univerzální model, ale je to generovaný admin back-end podle schématu mých entit. To je programátorům asi sympatičtější. Působí to na mě ale příliš robustně, stojí to myslím jako samostatná aplikace (edit, tak možná ne, viz video) a je to psané v javascriptu jako SPA. Tam se obávám té složitosti. (video představení)

Prohlížel jsem i další zde: https://symfony.com/projects/category/cms (ale ještě méně důkladně)

Moc by mě zajímalo jaké máte reálné zkušenosti vy. Používáte nějaké CMS v Symfony? Píšete všechno cihlu po cihličce, jak se prezentuje Symfony? Používáte nějaké nadstavby, které vám psaní (blogu) zjednodušují - např. generované CRUD (ať už jednorázově nebo na základě zápisu v YAML)?

Díky moc za inspiraci do roku 2022 a dál :-)

Komentáře

  • Taco : Ten Sulu CMS je zajímavej. Díky za tip. 14.1. 22:14

Pro plný přístup na Devel.cz se prosím přihlaste:

Rychlé přihlášení přes sociální sítě:

Nebo se přihlaste jménem a heslem:

Zadejte prosím svou e-mailovou adresu.
Zadejte své heslo.