Jaké máte zkušenosti s Laravelem? rubrika: Programování: PHP

5 anti.cz
položil/-a 24.9.2019
 
upravil/-a 24.9.2019

Ahoj, jakou máte zkušenost s Laravelem na středních a větších projektech? Dnes jsem na to koukal protože se o Laravelu mluví, že má dobrý support pro rest. Důvod je,že zatím chceme dělat jednoduché resticko na public věci pro Vue na front-endu, ale do budoucna přijde mobilní appka a veci se budou pomalu přesouvat na rest a ze stávajícího monolitu zůstane v podstatě jen dalsi klient, ale to ještě nějaký čas potrvá.

Když jsem to viděl, tak asi prví hodinu jsem byl unešen co to umí a Nette nemá, ale pak už jen nekončící statika a servise lokátor. Podpora pro api se mi líbí, ale při představě, že na tom bude backend pro 4 e-shopy mě jímá hrůza. Na první pohled mi to prijde jako framework pro frontendisty, kde si rychle udělají apicko nebo se jen pletu? Nebo jít radši rovnou do Symphony? Tak nějak mi z diskuzí vyplívá, že Symphony bude mit k Nette mnohem blíže.

Na Nette do budoucna zůstávát nechceme, ale zase nepotřebujeme z něho hned utíkat, ono asi zůstane na ten frontend, protože component model. Asi si nedokážu představit, že dělám frontend bez component.

Abych se nedotknul frontendaku, myslím si že člověk co dělá v Angularu2 nebo TypeScriptu by tohle na backend nepoužil.

odkaz
7 kluvi
odpověděl/-a 25.9.2019

Já mám Laravel rád. Dobře se mě v něm dělá to co potřebuju (ať už to jsou jednodušší weby nebo REST API). To že je tam spousta statiky ničemu nevadí. Nikdo tě nenutí to používat a i když to používáš, Laravel má pořád možnosti jak kód udělat testovatelný (=jdou namockovat i ty věci schované za statikou).
Se Symfony nemůžu srovnávat, ale oproti Nette je k Laravelu rozhodně perfektní dokumentace a větší komunita (světová - ne u nás). Líbí se mě na Laravelu jeho práce s joby (fronty), notifikace, kolekce, broadcasting (websockety). Všechno je to hezky zabalené a funkční out-of-the-box. Naopak co mě osobně moc nevyhovuje je Blade. Ale vzhledem k tomu, že frontend máme stejně v Reactu je to spíš věc co mě trapí u nějakých menších projektíků a dokážu s tím žít.

Komentáře

  • anti.cz : Diky, to ze jde obchazet tu staticu jsem si zkousel. Jediny mam strach, ze to vlastne vice prace prinese nez usetri. Hlidat sebe, aby to clovek nepuzil a taky ostatni. 26.9.2019
  • Vojta Svoboda : Mě se na Laravelu líbí Laracasts.com (aka Netflix pro Laravel vývojáře), Lumen (osekaný Laravel pro API) a hlavně OctoberCMS (CMS nad Laravelem, které používá komponenty pro frontend a má funkční market, kde najdeš jak placené tak i zdarma pluginy ready-to-use). 27.9.2019
  • anti.cz : @Vojta.Svoboda. Cms je taky jeden z duvodu(asi ten hlavni) proc zkousime Laravel. My jsme vybrali Statamic, nebyt toho tak jsme sli asi rovnou do Symfony. Cas ukaze, ale zatim vypada, ze Lumen nebyla spatna volba. 30.9.2019

Pro zobrazení všech 3 odpovědí se prosím přihlaste:

Rychlé přihlášení přes sociální sítě:

Nebo se přihlaste jménem a heslem:

Zadejte prosím svou e-mailovou adresu.
Zadejte své heslo.