Monitor pro programování po Windows rubrika: Folklór

8 onelook
položil/-a 4.11.2018

Zdravím, přemýšlím nad novým velkým monitorem pro programování (Visual Studio, IntelliJ Idea produkty apod.) a obecné použití (neprofi grafika, střih videa apod.). Používám dost různého software včetně starších verzí. Vše pod Windows (UNIX jen virtualizovaný bez GUI).

Ceny 4K se dostaly na rozumnou úroveň. Dělají se v různých úhlopříčkách. Ale nemám osobní zkušenosti a tak se ptám:

1) Je monitor o úhlopříčce kolem 43" ještě dobře použitelný nebo už je to moc velké? V jaké vzdálenosti od přední hrany stolu máte obrazovku? Zde by předpokládám nebyl problém se škálováním, ale všechno bych měl stejně zubaté jako dřív.

2) Jsou problémy při 4K na 27" ve Windows 10? Tady mě láká větší DPI, ale je otázka, zda nebudou problémy se škálováním obrazu, aby ovládací prvky bylo rozumně velké apod.

Nebo raději na 4K zatím rezignovat a jít do QHD 27"?

Prosím zejména o osobní praktické zkušenosti.

odkaz
6 ondrakoupil
odpověděl/-a 6.11.2018

Asi před půl rokem jsem si koupil 32" 4K, původně jsem používal 27" QHD (nebo jak se to vlastěn označuje... prostě 2560 x 1440). Zabývám se hlavně webovým vývojem (JS a sem tám staré dobré HTML kódování), takže je dost praktické mít vedle sebe otevřené IDE a browser s oknem aspoň 1280 px širokým, takže fullHD je pro mě málo. Na dva monitory jsem si nikdy moc nezvyknul. Monitor mám cca 60 cm od očí a je to tak hranice, chtělo by to ještě o trochu dál, ale nemám na to už místo.
Počáteční nadšení vystřídalo vystřízlivění a trochu zklamání z jednoho důležitého detailu, a sice 4K je "jenom" 2x fullHD. Buď tedy mám úžasný, nádherně ostrý obraz v 2x DPI, ale jenom" fullHD rozměry pracovní plochy, anebo lehce rozmazaný obraz v 1.5x DPI a rozměry pracovní plochy odpovídající QHD.
Záleží tedy hodně na tom, jak jsi zvyklý pracovat. Pokud jsi dosud měl fullHD a stačí ti to, tak vzhůru do 4K displeje. Pokud chceš větší pracovní plochu, tak tě bude 4K trochu omezovat a budeš asi řešit stejné dilema.
43" displej je podle mého soudu už hrozně přerostlý, ale záležet bude na vzdálenosti od očí - důležité je, abys dokázal mít celý displej v zorném poli a nemusel otáčet hlavu. Pokud na to máš dost místa a můžeš sedět dost daleko od něj, možná by to šlo. Ale osobně bych do toho nešel, za mě je ta úhlopříčka okolo 30" pro plochu odpovídající QHD tak akorát.
Škálování obrazu je u takto jemných displejů podle mě zcela nezbytné, pracovat přímo 1:1 v 4K rozlišení se nedá, pokud nemáš opravdu hodně, hodně velkou úhlopříčku. Bohužel nemám zkušenosti s windows, napsoledy jsem používal sedmičky a tam bylo škálování dost nepoužitelné, ale desítky by to snad už měly zvládat bez problémů. Bál bych se hlavně nějakých starších aplikací s nestandardním GUI. Můžeš to ale vyzkoušet i na dosavadním displeji a uvidíš.
A ještě by bylo dobré ověřit, zda grafická karta tvého počítače zvládá 4K rozlišení v 60 Hz. Některé (často notebooky) to sice oficiálně podporují, ale jen v 30 Hz, a je to dost znát, zejména na plynulosti pohybu myši - zpočátku to je hrozně nepřirozené a je to dost vidět.
Takže shrnutí - vyzkoušej to škálování obrazu, pokud nebudeš spokojený, tak 4K neber. Pokud je to OK, tak záleží na tom, jak velkou plochu chceš mít a zda jseš případně ochotný tolerovat nedokonalý obraz v 1,5x QHD režimu. Pokud ano, tak hurá do toho.
A pozor, používání vysokého DPI je vysoce návykové, jakmile vyzkoušíš, vše ostatní ti už bude připadat hnusné a zubaté :-)

Komentáře

  • milan.matejcek : Tohle můžu podepsat mám naprosto stejnou zkušenost. 23.11.2018

Pro zobrazení všech 11 odpovědí se prosím přihlaste:

Rychlé přihlášení přes sociální sítě:

Nebo se přihlaste jménem a heslem:

Zadejte prosím svou e-mailovou adresu.
Zadejte své heslo.